نحوه نصب و پیکربندی GitLab در سیستم عامل Ubuntu 18.04

 

GitLab CE یا Community Edition یک برنامه متن باز است؛ که اصولا برای مدیریت مخازن گیت مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ویژگی‌های مرتبط با توسعه نرم افزار، مانند ردیابی پروژه در میان اعضای تیم توسعه است. GitLab به گونه ای طراحی شده است؛ که می تواند با استفاده از زیرساخت‌های شخصی کاربر میزبانی شود و انعطاف پذیری در استقرار را به عنوان یک مخزن داخلی برای تیم توسعه فراهم می‌کند؛ بدین معنی که به عنوان یک رابط برای کاربران یا ابزار مدیریتی برای مشارکت کنندگان پروژه عمل می‌نماید.

پروژه GitLab، به راحتی یک نمونه GitLab را بر روی سخت افزار شخصی شما با یک مکانیزم نصب آسان تنظیم می‌نماید. در این راهنما نحوه نصب و پیکربندی GitLab برروی سرور Ubuntu 18.04 شرح داده می‌شود.

ادامه‌ی مطلب

نحوه یافتن بسته های دارای یک فایل مشخص در اوبونتو

 

این مقاله به شما کمک می‌کند، بسته ای که دارای یک فایل خاص است را در سیستم اوبونتو شناسایی کنید. تمام دستورات این مقاله برروی نسخه‌های اوبونتو 18.04و اوبونتو 16.04 دسکتاپ و سرور تست شده است.

اگر در زمینه نفوذ در سرور لینوکس کار کرده باشید، حتما می‌دانید که بعضی اوقات لازم است بسته ای را که فایل‌ها را در سیستم شما اضافه کرده است، بشناسید. این امر معمولاً برای نظارت و اهداف امنیتی بسیار مهم است؛ به عنوان مثال این کار می‌تواند از rootkitها و هر نوع نفوذ دیگر به سرور لینوکس شما جلوگیری کند.

در ادامه لیستی از دستورات مفید در این زمینه وجود دارد.

ادامه‌ی مطلب

نحوه غیرفعال کردن به روز رسانی Yum برای برخی از بسته‌ها

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد؛ که چگونه در هنگام آپدیت سیستم‌عامل با استفاده از دستور yum، از بروزرسانی بعضی بسته‌ها جلوگیری کنیم؛ به صورت دوره ای، شما ممکن است، بخواهید سیستم CentOS یا RHEL خود را به روز کنید؛ ولیکن برخی از بسته‌ها، به خصوص اگر به روزرسانی‌ها با برخی از برنامه‌های مهم اصلی در سیستم تداخل داشته باشند، نباید به روزرسانی شوند.

ادامه‌ی مطلب

چگونه می‌توان space نام فایل‌های لینوکس را خواند؟

در لینوکس وجود کاراکتر space (فاصله) در نام فایل رایج نیست، اما گاهی اوقات فایل‌هایی که از ویندوز کپی شده اند به space منتهی می‌شوند.

اگرچه که توصیه نمی‌شود در نام فایل‌ها فاصله قرار دهید، ولیکن ما در این مقاله در مورد نحوه مدیریت (ایجاد، خواندن و کپی) نام فایل های فاصله‌دار در یک سیستم لینوکس بحث می‌کنیم.

ادامه‌ی مطلب

نحوه افزودن متن به انتهای یک فایل در لینوکس

اگرچه روش‌های مختلفی برای اضافه کردن متن به انتهای یک فایل در لینوکس وجود دارد، اما ساده ترین روش این است که خروجی فرمان را به نام فایل مورد نظر خود هدایت کنید. با استفاده از کاراکتر “<<” می‌توانید، نتیجه هر دستور را در یک فایل متنی وارد نمایید. در این مقاله جزئیات این روش شرح داده شده است.

راه‌های دیگر برای رسیدن به این هدف، استفاده از ابزارهای لینوکس مانند tee، awk و sed است؛ که در این جا به آن ها پرداخته نمی شود.

ادامه‌ی مطلب

RAID (آرایه چندگانه دیسک‌های مستقل)

RAID (آرایه چندگانه دیسک‌های مستقل و به عبارت دیگر، آرایه چندگانه از دیسک‌های ارزان قیمت)، روشی است برای ذخیره داده‌های یکسان در مکان‌های مختلف، در چندین دیسک سخت تا از داده‌ها در صورت خرابی درایو محافظت نماید. با این حال، این افزونگی را تمام سطوح RAID ارائه نمی‌دهد.

تاریخچه RAID

اصطلاح RAID در سال 1987 توسط David Patterson، Randy Katz و Garth A. Gibson  ابداع شد. در گزارش فنی آن‌ها در سال 1988 با عنوان "موردی برای آرایه‌های چندگانه از دیسک‌های ارزان قیمت" (RAID)  اعلام شد؛ که آرایه‌ای از دیسک‌های ارزان قیمت می‌تواند از لحاظ عملکرد بسیار برتر از دیسک‌های موجود در آن زمان عمل کنند. با استفاده از این افزونگی، یک آرایه RAID می‌تواند از هر دیسک معمولی قابل اطمینان تر عمل نماید.

این گزارش اولین گزارشی بود که نام این مفهوم را بیان کرد و قبل از آن نیز استفاده از دیسک‌های چندگانه توسط دیگران مورد بحث قرار گرفته بود. Gus German و Ted Grunau از شرکت ،Geac Computer Corp اولین بار از این ایده به عنوان MF-100 یاد کردند. Norman Ken Ouchi از IBM نیز در سال 1977 حق ثبت اختراع را برای یک فناوری مشابه با آن ثبت كرد؛ كه بعداً به RAID 4 نامگذاری شد. در سال 1983، Digital Equipment Corp نیز درایوهایی را با نام RAID 1 به بازار عرضه کرد و در سال 1986، حق ثبت اختراع برای IBM دیگری به منظور RAID 5 ارائه شد. Patterson، Katz  و Gibson نیز در جهت تحقیقاتی که در شركت‌هایی مانند Tandem Computer ،Thinking Machines و Maxstor انجام شده بود یک طبقه بندی از RAID ارائه دادند.

اگرچه سطوح RAID ذکر شده در گزارش سال 1988در واقع برروی فناوری‌هایی که از قبل استفاده شده بودند تنها نام گذاری کرد، این گزارش با ارائه اصطلاحات رایج برای این مفهوم به شبیه سازی بازار ذخیره داده برای توسعه بیشتر محصولات آرایه RAID کمک نمود.
به گفته Katz، اصطلاح ارزان (inexpensive) در کلمه اختصار RAID، به زودی با اصطلاح مستقل (independent) به دلیل پیامدهای کم بودن هزینه توسط فروشندگان صنعت جایگزین خواهد شد.

ادامه‌ی مطلب

صفحه: